zenska spi v potelji

Masaža izboljša kakovost spanja

POSLEDICE PREHITREGA ŽIVLJENSKEGA TEMPA

V našem prehitrem življenjskem tempu je stres postal naš vsakdanjik. Stres na delovnem mestu, zahteve starševstva, vodenje gospodinjstva, skrb za otroke, finančne skrbi…lahko terjajo svoj davek. Miselni odklop ob koncu dneva je postala vse težja naloga.

Skrbi in bremena, ki se kopičijo čez dan, zahtevajo počitek in spanec, vendar zaradi neprestane napetosti kakovost in dolžina spanja vse bolj trpita, ter botrujeta nespečnosti, ki težave le še poslabša.

Dober spanec je nujen za vzdrževanje zdravega imunskega sistema. Če spite premalo, vaše zdravje resnično trpi. Raziskave kažejo, da imajo osebe, ki spijo 6 ur ali manj na noč, v telesu do 50% več stresnega hormona kortizola, kot tiste, ki se v spanec potopijo za 7 ur ali več. Presežek kortizola ni prijazen do telesa, saj povzroča nenadzorovano lakoto, povišano raven krvnega sladkorja, kopičenje trebušne maščobe, utrujenost in depresijo.

ALI SE TUDI VI PREBUJATE SREDI NOČI IN IMATE VEČKRATNO PREKINITEV SPANCA?

Pomankanje spanja je problem sodobnega sveta, saj se zaradi stresa povečuje število neprespanih noči. Posledice nespečnosti so različne, izstopajo pa utrujenost, depresija, oslabljen imunski sistem, razdražljivost, težave pri koncentraciji,… Vaše telo zato nujno potrebuje dovolj spanja za nemoteno telesno in duševno delovanje. Večina odraslih ljudi potrebuje med 7 – 9 ur spanja.

URNIK SPANJA VAM BO POMAGAL

V kolikor imate težave s spanjem morate nujno poskrbeti za boljše spanje in spalne navade. Najprej poskrbite za »urnik spanja« , ki pomaga telesu ustvariti bioritem:  vsak dan pojdite spat ob približno enaki uri in vstajajte ob približno enaki uri. Tako bo telo natanko vedelo, kdaj je čas za spanje in počitek in kdaj za budnost. Urnika se poskušajte držati tudi med vikendi.

Prav tako zagotovite, da je vaša spalnica tih, hladen, temen in udoben prostor, ki ga uporabljate le za spanje. Prilagodite si temperaturo in svetlobo in si ustvarite okolje, kjer se boste zares dobro počutili in bo ustrezalo vašim željam. Izberite tudi udobno ležišče in vzglavnik.

Zvečer se izognite aktivnostim, ki povečujejo napetost kot so računalnik, televizija, mobilni telefon… Najmanj dve uri pred spanjem si privoščite zadnji lahek obrok. Omejite količino popite tekočine, saj če boste preveč spili pred spanjem, boste morali zaradi male potrebe večkrat prekiniti spanec. Pred spanjem se izogibajte nikotinu, kofeinu, alkoholnim pijačam, gaziranim pijačam in slanim prigrizkom, saj tudi vse te stvari povzročajo motnje spanja.

VSAK VEČER PRED SPANJEM SI PRIVOŠČITE MASAŽO NA MASAŽNEM STOLU

Vsak večer si privoščite sprostitev. Privoščite si na primer večerno kopel, branje knjige ali pa sproščujočo glasbo ali sproščujočo masažo na masažnem stolu. 

Masaža je ena najbolj znanih in preizkušenih metod, ki pripomore k zdravemu, sproščujočemu spancu. Ne samo, da masaža dokazano znižuje raven kortizola v krvi, temveč masaža tudi spodbuja izločanje serotonina – hormona sreče in zadovoljstva, naše telo pa je zaradi globoke sprostitve bolj dovzetno za spanec. Serotonin namreč spodbuja izločanje melatonina, hormona, ki uravnava naš bioritem.  Ste kdaj opazili, da med uporabo masažnega stola enostavno zaspite? Preberite si naš članek Zdravstvene prednosti masažnih stolov, kjer si boste prebrali kako masaža koristi vašemu spanju in zdravju nasploh.

Upamo, da boste morda z tem člankom ponovno ujeli vaš ritem spanja. Pa mirno in lahko noč. 

MASAŽNI STOL – NALOŽBA V VAŠE ZDRAVJE

 

Deli objavo: